Atyre që u flijuan për këtë vend!

Prej sot mund te na gjeni ne www.Peqani.com. Me respekt Admin

Atyre që u flijuan për këtë vend!

WWW.FSH-PEQAN.TK
Prej 14 Prillit webfaqja jonë me domain të ri!

Tue Apr 14, 2009 1:18 am by milan4ever


Webfaqja jon e cila deri me tash ka qenë me domain free(www.fsh-peqan.tk)prej te Martes me daten 14 prill webfaqja jonë do te bëhet me domain zyrtar i cili do te jetë www.peqani.com. Pas një pune te palodhshme ne arritem te realizojm kete objektiv. Ju uroj …

[ Full reading ]
Kompjuterët netbook shënojnë rritje të madhe të shitjes

Mon Apr 13, 2009 2:43 pm by Admin


Sot të gjithë e kanë të qartë se laptopët netbook nuk janë vetëm një lloj mode e momentit. Një hulumtim i kryer nga kompania NPD u parasheh të ardhme edhe më të suksesshme për ta.

Laptopët e lirë miniatural gjatë …

[ Full reading ]
Microsoft shuan enciklopedinë Encarta

Mon Apr 13, 2009 2:48 pm by Admin


Një shënim i qetë rrëshqiti ngadalë në ueb faqen e MSN Encarta, që thjeshtë shkronjë pas shkronje tregonte për vdekjen e enciklopedisë së Microsoft.
Në lajmërimin e paraqitur, u bë e ditur se Microsoft po …

[ Full reading ]

  “New Scientist” publikon skandalin me ADN-ne

  Share
  avatar
  milan4ever
  Administrator
  Administrator

  “New Scientist” publikon skandalin me ADN-ne

  Post by milan4ever on Fri Mar 27, 2009 8:36 pm


  Revista shkencore New Scientist ka bere nje zbulim shokues duke treguar sa te pambrojtur jane njerezit ne shekullin XXI.

  Nje gazetar vodhi nga gota e kolegut te tij gjurmet dhe analizoi kodin gjenetik ne tre qendra te ndryshme ku askush nuk i kerkoi asnje te dhene rreth prejardhjes se ADN-se. Sipas revistes, lufta e re e hakersave do perqendrohet ne zbulimin e kodeve gjenetike dhe ky do jete nje shqetesim i madh per te ardhmen. Kjo do te thote se pirati mund t’i perdore gjurmet e te tjereve kur dhe ku te doje.

  Gazetari Michael Reilly qe vodhi gjurmet e kolegut Peter Aldhous u hoq si nje haker, duke treguar se me ADN-ne e kolegut te tij mund te kryente shume vepra penale pa e kuptuar askush. Ky skandal duhet te vendose rregulla te rrepta sigurie tek shoqerite boterore te analizave te ADN-se, pasi ne nje te ardhme, kushdo mund te perdore te dhenat e kodit gjenetik, duke te futur ne telashe.

   Current date/time is Tue Jul 17, 2018 7:48 am