Atyre që u flijuan për këtë vend!

Prej sot mund te na gjeni ne www.Peqani.com. Me respekt Admin

Atyre që u flijuan për këtë vend!

WWW.FSH-PEQAN.TK
Prej 14 Prillit webfaqja jonë me domain të ri!

Tue Apr 14, 2009 1:18 am by milan4ever


Webfaqja jon e cila deri me tash ka qenë me domain free(www.fsh-peqan.tk)prej te Martes me daten 14 prill webfaqja jonë do te bëhet me domain zyrtar i cili do te jetë www.peqani.com. Pas një pune te palodhshme ne arritem te realizojm kete objektiv. Ju uroj …

[ Full reading ]
Kompjuterët netbook shënojnë rritje të madhe të shitjes

Mon Apr 13, 2009 2:43 pm by Admin


Sot të gjithë e kanë të qartë se laptopët netbook nuk janë vetëm një lloj mode e momentit. Një hulumtim i kryer nga kompania NPD u parasheh të ardhme edhe më të suksesshme për ta.

Laptopët e lirë miniatural gjatë …

[ Full reading ]
Microsoft shuan enciklopedinë Encarta

Mon Apr 13, 2009 2:48 pm by Admin


Një shënim i qetë rrëshqiti ngadalë në ueb faqen e MSN Encarta, që thjeshtë shkronjë pas shkronje tregonte për vdekjen e enciklopedisë së Microsoft.
Në lajmërimin e paraqitur, u bë e ditur se Microsoft po …

[ Full reading ]

  8 jane burimet qe na bejne te qeshim

  Share
  avatar
  milan4ever
  Administrator
  Administrator

  8 jane burimet qe na bejne te qeshim

  Post by milan4ever on Fri Mar 27, 2009 8:38 pm


  Deshira per te qeshur nuk varet nga origjina apo vendi ku ke lindur sepse motivet qe te bejne te vesh buzen ne gaz jane pothuajse gjithmone te njejtat.

  Sipas nje kerkimi te teoricienit evolucionist Alastair Clarke, jane 8 arsyet qe na bejne te qeshin dhe te jemi ne humor. Clarke mberriti ne kete perfundim pasi studioi 20 mije situata komike, duke filluar qe nga barsaletat e shek XIV dhe deri tek situatat komike ne ditet tona.

  Ne kete kerkim eshte perfshire nje game e gjere burimesh informacioni, duke nisur qe nga televizioni, librat, radioja, gazetat, muzika, me pak fjale, gjithcka qe mund te na beje te qeshim. Ne perfundim te studimit, Clarke ka vecuar 8 kategori qe na nxisin dozat e te qeshures.

  “Mund te duket absurde, por keto skema jane te vetmet qe na stimulojne te qeshuren. Pak ka rendesi gjeja qe shikojme ose historia qe degjojme. E rendesishme eshte qe te aktivizohet nje prej 8 skemave dhe ne qeshim”, shprehet studiuesi. Perfundimet e ketij studimi do publikohen ne librin “8 modelet e humorit” qe sipas Clarke, njihen vetem nga truri human. “Ne pergjithesi behet fjale per nje skeme te vetme por ka edhe gershetime te ndryshme”, thekson Clarke.

   Current date/time is Tue Jul 17, 2018 7:42 am