Atyre që u flijuan për këtë vend!

Prej sot mund te na gjeni ne www.Peqani.com. Me respekt Admin

Atyre që u flijuan për këtë vend!

WWW.FSH-PEQAN.TK
Prej 14 Prillit webfaqja jonë me domain të ri!

Tue Apr 14, 2009 1:18 am by milan4ever


Webfaqja jon e cila deri me tash ka qenë me domain free(www.fsh-peqan.tk)prej te Martes me daten 14 prill webfaqja jonë do te bëhet me domain zyrtar i cili do te jetë www.peqani.com. Pas një pune te palodhshme ne arritem te realizojm kete objektiv. Ju uroj …

[ Full reading ]
Kompjuterët netbook shënojnë rritje të madhe të shitjes

Mon Apr 13, 2009 2:43 pm by Admin


Sot të gjithë e kanë të qartë se laptopët netbook nuk janë vetëm një lloj mode e momentit. Një hulumtim i kryer nga kompania NPD u parasheh të ardhme edhe më të suksesshme për ta.

Laptopët e lirë miniatural gjatë …

[ Full reading ]
Microsoft shuan enciklopedinë Encarta

Mon Apr 13, 2009 2:48 pm by Admin


Një shënim i qetë rrëshqiti ngadalë në ueb faqen e MSN Encarta, që thjeshtë shkronjë pas shkronje tregonte për vdekjen e enciklopedisë së Microsoft.
Në lajmërimin e paraqitur, u bë e ditur se Microsoft po …

[ Full reading ]

  Programuesi e zëvendëson gishtin e humbur me USB

  Share
  avatar
  milan4ever
  Administrator
  Administrator

  Programuesi e zëvendëson gishtin e humbur me USB

  Post by milan4ever on Fri Mar 27, 2009 1:46 pm


  Programuesi kompjuterik Jerry Jalava nga Finlanda i cili e ka humbur gishtin e dorës së majtë në një aksident me motoçikletë, e ka zëvendësuar atë me një USB drive, shkruan "The Telegraph".

  Proteza të cilën e ka integruar duket si një gisht krejtësisht normal, derisa brenda tij fshihet memoria prej dy gigabajt në të cilën mund të ruhen fotografitë, filmat, programet dhe dosjet e nevojshme të cilat hapen me tërheqjen e “thoit”.

  Programuesi nga Helsinki e ka humbur gishtin verën e kaluar, pasi që ka pësuar një aksident gjatë vozitjes së motoçikletës. Mjekët nuk kanë arritur t’i sanojnë lëndimet e rënda të dorës dhe është dashur që t’i këpusin gjysmën e njërit gisht të dorës së majtë.

  Kur u ka treguar mjekëve se me çfarë merret, ata kanë bërë shaka me të dhe i kanë thënë se duhet të ketë një “gisht USB”, e më pas ai i është përveshur punës që edhe ta bëj këtë.

  Duke shfrytëzuar protezën e zakonshme, ai ka arritur të integrojë memorien, e pasi që gishti nuk është në mënyrë të përhershme i kapur me dorën e tij, mund të hiqet dhe të lidhet me kompjuterin.

  "Nuk është e ngjitur për trupin tim, ajo është një protezë e cila mund të largohet, e në të gjendet një memorie standarde USB", ka thënë Jerry.

  "Kur e përdori USB-në, vetëm e lë gishtin tim në qasjen e kompjuterit dhe e marr prapë kur ta kryej punën", ka shtuar ai.

   Current date/time is Mon Jun 25, 2018 3:17 pm