Atyre që u flijuan për këtë vend!

Prej sot mund te na gjeni ne www.Peqani.com. Me respekt Admin

Atyre që u flijuan për këtë vend!

WWW.FSH-PEQAN.TK
Prej 14 Prillit webfaqja jonë me domain të ri!

Tue Apr 14, 2009 1:18 am by milan4ever


Webfaqja jon e cila deri me tash ka qenë me domain free(www.fsh-peqan.tk)prej te Martes me daten 14 prill webfaqja jonë do te bëhet me domain zyrtar i cili do te jetë www.peqani.com. Pas një pune te palodhshme ne arritem te realizojm kete objektiv. Ju uroj …

[ Full reading ]
Kompjuterët netbook shënojnë rritje të madhe të shitjes

Mon Apr 13, 2009 2:43 pm by Admin


Sot të gjithë e kanë të qartë se laptopët netbook nuk janë vetëm një lloj mode e momentit. Një hulumtim i kryer nga kompania NPD u parasheh të ardhme edhe më të suksesshme për ta.

Laptopët e lirë miniatural gjatë …

[ Full reading ]
Microsoft shuan enciklopedinë Encarta

Mon Apr 13, 2009 2:48 pm by Admin


Një shënim i qetë rrëshqiti ngadalë në ueb faqen e MSN Encarta, që thjeshtë shkronjë pas shkronje tregonte për vdekjen e enciklopedisë së Microsoft.
Në lajmërimin e paraqitur, u bë e ditur se Microsoft po …

[ Full reading ]

  Obskurantizmi i Mesjetes....

  Share
  avatar
  Admin
  Administrator
  Administrator

  Obskurantizmi i Mesjetes....

  Post by Admin on Tue Mar 24, 2009 11:23 pm

  Mesjeta perfshin 1000 vjtet qe ndajne fundin e Antikitetit nga fillimet e Rilindjes.Mesjeta karakterizohet nga lulezimi i tre feve :judaizmit,krishterimit,islamizmit dhe nga nje fryme fetare qe pershkonte cdo aspekt te jetes se perditshme.
  Ndertimi hierakik i shoqerise mesjetare shume i konsiliduar dhe qe nuk lejonte asnje hapsire per ndryshimin e statusit te trashguar nga lindja ,pati gjithashtu ndikimin e vet ne zhvilimin e filozofise teresisht fetare ,qe karakterizonte Mesjten.Duke filluar qe nga shek VII,per nje periudhe qe do te zgjaste dhe gjashte shekuj te tjere ,ekzistonte ne Evrope nje deshire per dije,qe u manifestua kryesisht ne zgjerimin dhe perhapjen e shkollave ,sidomos te shkollave fetare.Keshtu interesi per ``gjerat e mendjes`` ose filozofine ,u perhape shume.Ne shek XII ,u shfaqen universitetet e para ne Oksford,Bolonje,Kembrixh,Paris etj.Te gjitha keto qendra studimi ishin te krishtera dhe u forcuan edhe me teper nga mbeshtetja e klerit.Mgjth kjo atmosfere kaq intelektuale pati ndikimin e saj pozitiv ne zhvillimin e filozofise ne kete kohe,filozofia mesjetare kishte karakterskolastik ,si pasoje e drejtimit te krishtere dhe frymes fetare qe e karakterizonte.
  Filozofet mesjetare `` i harruan `` autoret e antikitetit,veprat e te cileve dergjeshin te paperkthyera (ishin shkruar n greqisht,nderko qe gjuha e mesjtes ishte latinishtja) neper manastirenga periudha e antikitetit ,gjate te ciles qendra e gjithesise quhej njeriu,ne mesjtete roli i njeriut shperfille ,deri ne perbuzje dhe gjithe vemendja ishte drejtuar nga Zoti.Filozofia mesjetare shperfilli filozofine antike greke ,qe ishte laike dhe u perqendrua vetem te Zoti.Prandaj dhe filozofet e kesaj periudhe i pershkon nje fryme tjeter shume ndryshe nga ajo e vezhguar te kulmet e filozofise antike....
  __________________

   Current date/time is Mon Jun 25, 2018 3:27 pm